Електронний квиток у Дніпрі: Як у міськраді перезавантажили ідею шестирічної давнини – Дніро News

Електронний квиток у Дніпрі: Як у міськраді перезавантажили ідею шестирічної давнини

Електронний квиток у Дніпрі: Як у міськр…

Мешканці Дніпра вже давно порушують питання впровадження безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті. І якщо в електротранспорті частково ця ідея втілена, і можна використовувати банківські картки, то в маршрутках поки що не поспішили впровадити технології. Багато разів виникало питання, чому не зробити щось на кшталт проїзних у трамваях і тролейбусах, до яких люди літнього віку звикли за радянських часів, але з використанням сучасних технологій.

Обіцянок і перспективних проектів міською владою озвучувалося чимало, а от до практичної реалізації справа не доходила. І от днями з мерії пролунав сигнал, що справа зрушиться з мертвої точки. У міськраді дозріли до впровадження електронного квитка.

Що це буде і як відбуватиметься

Як зазначив директор департаменту транспорту та транспортної інфраструктури Дніпровської міської ради Ігор Маковцев, дніпряни зможуть купувати спеціальні тарифні пакети, наприклад, на 10-20 поїздок або на певний час – місяць, квартал, пів року. Можна купувати й разовий квиток, він буде паперовий з чипом, але коштуватиме він дорожче, оскільки туди входитиме вартість виготовлення квитка. Слід зазначити, що вартість проїзду в електротранспорті міста сьогодні складає 8 грн.

Придбати електронний квиток можна буде у спеціальних пунктах продажу, через платіжні термінали, офіційний сайт системи автоматичного обліку та мобільний додаток. Власне на фінальному етапі все це можна буде зробити у смартфоні – тим, в кого він є.

Запустити систему безготівкової сплати за проїзд планують до кінця року. Проект рішення вже готовий, але треба пройти певні процедури. Перший і найголовніший етап – виконком міської ради має затвердити порядок функціонування автоматизованої системи обліку оплати проїзду у міському комунальному транспорті та технічні умови цієї системи – базовий документ, від якого і будуть відштовхуватися. А далі, як кажуть, – справа техніки.

Поки що відкритим залишається питання, яка доля чекає на кондукторів. Чи вони залишаться, чи Дніпро піде по слідах Кривого Рогу, де від кондукторів відмовилися, а замість них вигадали іншу штатну одиницю – контролерів.

Щодо безготівкової оплати проїзду у маршрутках, то це питання поки що на рівні консультацій з перевізниками, оскільки встановлювати додаткове обладнання в автобуси їм доведеться власним коштом, а маршрутники і так заявляють, що працюють ледь не у збиток.

Хоча є і майже революційна ідея для міста, пов’язана із маршрутками – нічні автобуси. Вони мають з’єднати найвіддаленіші райони міста у нічні години. Для жителів Дніпра це справді головний біль, оскільки після 23:00 доїхати кудись майже не реально.

Історія питання: Ідея “картки городянина”

Уперше про можливість сплачувати за проїзд у громадському транспорті Дніпра за допомогою картки заговорили ще у 2016 році, проте тоді питання розглядалося значно ширше. Були плани впровадити “картку городянина”, яка також надавала б можливість користуватися іншими муніципальними послугами. На ній мала міститися інформація про пільги, субсидії тощо. Питання полягало тільки в тому, якою цю картку зробити – пластиковою чи електронною, у смартфоні. Місцева влада схилялася до першого варіанту через пенсіонерів.

Згодом ідея трансформувалася у бажанні впровадити “паспорт городянина” для проїзду в транспорті, підпису документів, оплати послуг через інтернет. Крім того, вона мала виконувати функції електронної медичної картки та слугувати для того, щоб стати в онлайн-чергу до лікаря. Запустити проект обіцяли вже у 2017 році, при цьому пенсіонерам хотіли видавати картки безкоштовно, а мешканцям міста оформлення коштувало б близько 50 грн. Згодом навіть показали візуалізацію майбутньої картки.

Проект картки городянина у Дніпрі у 2017 році

У грудні 2016-го тодішня виконувачка обов’язків заступниці міського голови Дніпра Яніка Мерило повідомила, що впровадження картки відбуватиметься у чотири етапи. Перший – запровадження картки мешканця для певних пільгових категорій. Другий – додання до картки електронного квитка для проїзду в метро та на одній лінії трамваю. Наступний етап – поширення дії квитка на весь електротранспорт. І останній крок – запровадження такої системи в маршрутних  автобусах.

Раз “пілотник”, два “пілотник”

Але не встигли мешканці Дніпра зрадіти, як все зупинилося. Частково після того, як у 2017 році з’явився на національному рівні законопроект про електронний квиток. Тут вже почали казати, що до кінця року після інвестиційного конкурсу Дніпро може отримати єдину картку, яка буде діяти для всього міського електротранспорту, і, можливо, у маршрутках. Вартість проекту оцінювали у 8 млн долларів. Отримати кошти очікували від інвестора, а система мала окупитися за два-три роки.

Ті гроші, які вклав би інвестор, планували витрати на установку валідаторів в електротранспорті: трамваях, тролейбусах і метро. І знову тиша, яка протрималася майже п’ять років. За цей час на батьківщині Володимира Зеленського встигли запровадити “картку криворіжця”, за якою мешканці міста безкоштовно їздять у комунальному транспорті. А у Павлограді у маршрутках встановили валідатори, за допомогою яких пільговики шляхом сканування спеціальних карток фіксують факт проїзду.

Про безготівкову сплату проїзду у Дніпрі згадали у 2021 році, але не влада, а один из прватних перевізників, який в якості пілотного проекту встановив валідатори в маршрутках на окремих напрямках.

Валыдатори в коремих маршрутках Дныпра

У департаменті транспорту міськради заявили про початок пілотного проекту, в рамках якого буде встановлено 35 валідаторів. Але для Дніпра це була крапля в морі.

Впровадження електронної картки дозволить не тільки спростити систему платежів у транспорті Дніпра, а й визначити реальний пасажиропотік у громадському транспорті. Це вигідно місту і його жителям, але не дуже вигідно тим, хто заради підвищення вартості проїзду іноді маніпулює цифрами. Тож цікаво, чи реалізується програма швидко і прозоро, чи все ж таки виникнуть підводні течії.

Будьте постійно у курсі подій – підписуйтесь на канал «Дніро News» у Google новини та Facebook.ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI


Від Smi.biz

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com