Перевірка харчоблоків та масала від Клопотенка: Як у Дніпрі шукали нові підходи до старої проблеми шкільного харчування – Дніро News

Перевірка харчоблоків та масала від Клопотенка: Як у Дніпрі шукали нові підходи до старої проблеми шкільного харчування

Перевірка харчоблоків та масала від Клоп…

У Дніпрі відбувся третій форум “Реформа шкільного харчування”. Після Бучі і Одеси, про якість та безпечність харчування дітей говорили в стінах Дніпропетровської ОДА.

Захід виявився досить представницьким. Перша леді Олена Зеленська, прем’єр Денис Шмигаль, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька, відомий кухар Євген Клопотенко – це неповний список учасників. Крім них до Дніпра завітали представники шести областей – Дніпропетровської, Сумської, Харківської, Запорізької, Луганської, Донецької, у тому числі директори шкіл. Загалом близько 600 людей.

Першим випробуванням для усіх стало тестування на коронавірус. Попри те, що від учасників тесту вимагали під час акредитації ковід-сертифікати чи ПЦР-тести, на місці їх вже не питали. У спеціальних палатках проводили експрес-тестування. І тільки потім реєстрували і пускали у залу.

Тестування на ковід перед форумом шкільного харчування у Дніпрі

Були заплановано теоретичні і практичні панелі. Участь Зеленської і Шмигаля обмежилися вступним словом і нетривалим перебуванням на заході.

Перша леді акцентувала увагу на необхідності змінювати мислення щодо системи шкільного харчування і закликала бізнес активно залучитися до допомоги у проведенні реформи. При цьому вона видала спіч, що це спільна справа, і зазначила що, не всі директори активно беруть участь у змінах системи.

“Є директори шкіл, яких можна назвати “сам собі реформа”. Вони активно впроваджують зміни у школах, беруть участь в усіх процесах. А є директори, для яких на першому місці якість освіти і вони не хочуть торкатися питань шкільного харчування, оскільки не бажають брати відповідальність за процеси, які не може контролювати на кожному етапі”, – сказала Зеленська.

У свою чергу, прем’єр Шмигаль обмежився загальними фразами про те, що курс реформування шкільного харчування незмінний.

Більш детальним виявився розбір проблеми міністром охорони здоров’я Ляшко. Його тези були про те, що Україна змушена впроваджувати більш жорсткі і більш інноваційні методи реформування, ніж у Європі, оскільки є одна велика проблема – тривалість життя в Україні на 10 років менша за європейську. Тому, щоб йти у ногу з європейськими трендами, слід ставити до себе більші вимоги.

Теоретична панель на форумі шкільного харчування у Дніпрі

Найбільш шкутильгає безпека забезпечення школярів харчуванням. Отруєння дітей 92 дітей у Хмельницькому якраз стало тим самим прикладом, коли формальний медогляд призвів до серйозних наслідків. Після перевірки у працівників харчоблоку виявили золотистий стафілокок. Тому було вирішено розпочати масові бактеріологічні перевірки кухарів.

“З 11 жовтня по всій території України проводитимуться перевірки працівників харчоблоків шкіл. Ми хочемо побачити реальну картину в системі. Чи справді працівники проходять медогляд, і яка якість цього медогляду. Перевіряти будемо на наявність бактеріологічних захворювань”, – заявив Ляшко.

Звичайно, окрема увага була приділена кухарю Євгену Клопотенку, який розповів, що поставив собі за мету інтегрувати світову кулінарію у шкільне меню.

“Я пропоную те, що вважаю найкращим, але на місцях є люди, в яких досвіду стільки років, як у мене життя. Тому нав’язувати своє меню у повному обсязі було б некоректним, – зазначив він. – Але показувати напрямок, куди треба прийти за думкою сучасних кухарів, сучасної гастрономії –  то так. Головне – розхитати систему. Я почав це робити ще чотири роки тому, але вона лише зараз так розхиталася, що можна сказати – реформа пішла”.

При цьому він зазначив, що хибною є думка, ніби діти консервативні і не сприймуть нововведення. Клопотенко вважає, що це батьки консервативні, а в дітей смаки тільки формуються. Якщо дітям буде цікаво – вони будуть їсти, якщо не буде цікаво – не будуть їсти.

Євген Клопотенко у Дніпрі

“Якщо ми даємо їм просто какао з плівкою, вони не будуть його пити. І в них сформується звичка ніколи не пити то вонюче какао. А якщо ти їм показуєш, що ти зараз куштуєш чай з молоком і спеціями, індійський ароматний чай масала, то у дитини формується прекрасний досвід пити цей чай, – зазначив Клопотенко. – Те саме мінестроне. Якщо ми кажемо дитині – зараз ми дамо тобі овочевий суп з перевареною капустою, він ніколи не буде їсти через ту капусту. Але якщо ми запропонуємо італійський мінестроне – той самий суп, але з більш свіжими овочами і додаванням куркум, діти будуть у захваті”. 

Клопотенко також повідомив, що у закладах середньої спеціальної освіти вже почали готувати кухарів, які спеціалізуватимуться саме на новому шкільному меню. Тож скоро з’явиться плеяда кухарів, яких не треба буде перевчати.

Як це має виглядати, було продемонстровано під час практичної панелі. Для цього всі перемістилися у спеціальний шатер, збудований між будівлями Дніпропетровської ОДА і облради. Все було просто: чотири кухарі з простих продуктів мали приготувати обід – гаряча страва, основна страва і салат – на 600 осіб за 45 хвилин. Головна мета, яку переслідувала ця демонстрація, показати – поки йде урок у школі, можна встигнути приготувати смачний обід для дітей, щоб одразу ж із дзвінком нагодувати ним дітей.

Швидке приготування обіду на форумі шкільного харчування у Дніпрі

Зі своїм завданням вони впоралися, нагодувавши учасників форуму. Страви були із нового щкільного меню. Зокрема, котлети рибні та курячі, гречка, суп, два види салатів – з яблук, моркви та інших овочів.

Щодо висновків, які напрошуються після проведення форуму, то їх кілька.

По-перше, політична воля змінити сам підхід до організації шкільного харчування у керівництва країни є, принаймні демонструється на люди, і системний підхід теж проглядається. Але бракує ресурсів – фінансових та кадрових.

По-друге, неможливо одразу змінити свідомість дорослих, які відповідальні за харчування у школах. Як зазначив Ляшко, “купувати медичні книжки з боку кухарів – це не йти проти системи, а безвідповідальність”.

По-третє, треба змінювати свідомість батьків, які налаштовані часто консервативно. Про це говорив Клопотенко. “Головне, щоб це було цікаве, щоб це було гра. І змінити мислення і смаки батьків-консерваторів можна лише через гру. Я коли щось готую, завжди додаю якийсь незвичний елемент – наприклад цедру апельсину у борщ. То вже інша страва, і в усіх виникає зацікавленість”.

Крім того, треба перемогти корупційну складову при державних закупівлях. А взагалі знайти баланс, щоб їжа у школах була смачною і не “за всі гроші батьків”.

І найголовніше, реформування системи шкільного харчування має з теоретичної площі перейти у практичну якомога швидше і це має стати приорітетом як для влади, так і керівників на місцях.

Будьте постійно у курсі подій – підписуйтесь на канал «Дніро News» у Google новини та Facebook.ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI


Від Smi.biz

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com