Як облгази Фірташа «коригують» вільний газовий ринок – Дніро News

Як облгази Фірташа «коригують» вільний газовий ринок

Ринок газу в Україні відкрився для сотень комерційних споживачів ще 2015 року, але геть не всім компаніям малого й середнього бізнесу доступна опція вільного вибору постачальника за вигідними цінами. Попри відсутність законодавчих обмежень, залишилися проблеми на рівні держрегулювання.

Цим користуються трейдери, афілійовані зі структурами Дмитра Фірташа, що досі домінують у продажу газу кінцевим споживачам. Раніше вони торгували газом брендом «РГК», а в липні 2020 року перейшли в нову незалежну компанію «Єгаз». На ринку переповідають багато історій про штучні перешкоди для підприємств, які зажадали перейти до альтернативних постачальників. Однак підприємці, як правило, не прагнуть говорити про це відверто, тим самим продовжуючи життя тіньовій стороні бізнесу.

Але Віталій Кащенко, гендиректор ТОВ «МЛП-Чайка», вирішив змінити усталену практику. Він вважає публічне обговорення, а не замовчування найефективнішим інструментом для зміни ситуації. Тому бізнесмен розповів про те, з якими труднощами він зіткнувся, коли вирішив змінити постачальника газу; ціною яких зусиль йому вдалося досягти мети й чому аналогічна проблема ризикує виникнути знову.

ТОВ «МЛП-Чайка» – один із найбільших і сучасних логістичних центрів в Україні. Він розташований у Києво-Святошинському районі, неподалік від столиці. Першу чергу складських приміщень було успішно введено в експлуатацію ще 2007 року, після того як контролюючі органи підтвердили дотримання всіх стандартів і вимог безпеки на їхній території.

У 2015 році, коли відкрився ринок комерційних постачань газу, у бізнесу з’явилася можливість обирати постачальника, а в «МЛП-Чайка» кожного опалювального сезону почала виникати проблема з підключенням газу.

Благо з сокирою

«Наша територія розташовується в зоні обслуговування АТ« Київоблгаз» (контролює Дмитро Фірташ). Доходило до того, що співробітники цієї компанії вимагали в нас проєкт із позначенням усіх об’єктів на території складу, а коли не знаходили порушень, то самі вносили в нього зміни, спотворювали дані та починали нас шантажувати захмарними штрафами. А умовою вирішення проблеми називали згоду підключитися до продавця газу, афілійованого зі структурами РГК/«Київоблгазом», – розповідає Віталій Кащенко.

Проблема в тому, пояснює він, що постачальник і продавець газу – це по суті та сама структура. Управління газорозподільними мережами з одночасним виконанням контролюючих функцій дозволяє облгазу тиснути на споживачів, нав’язувати свої умови й обмежувати свободу дій, погрожуючи ризиком припинення поставок газу.

Якщо в теплу пору року, коли падає попит на газ, це не створює значних проблем, то під час опалювального сезону такий шантаж виявляється досить ефективним.

Складні погодні умови та низькі температури не дозволяють споживачам робити перерву в постачаннях. Вони змушені погоджуватися на те, що є, і програвати в ціні. Адже, коли доступ до альтернативних постачань закрито, монополіст має можливість у будь-який момент завищити вартість свого ресурсу.

Різниця в ціні з альтернативними постачаннями на ринку може сягати 10–15%.

«Якщо купувати газ у трейдера, афілійованого з облгазом, завжди існує ризик непередбачуваного підвищення ціни. Це можна порівняти не лише із шантажем, а й з насильством. Нас такий підхід не може влаштовувати», – говорить Віталій Кащенко. Тому минулого тижня, 19 листопада, через два місяці невдалих перемовин із «Київоблгазом», він звернувся зі скаргою на неправомірні дії цієї компанії до Національної комісії, яка здійснює держрегулювання в сфері енергетики та комунальних послуг – НКРЕКП.

У скарзі йдеться про те, що «МЛП-Чайка» має договір на постачання газу з компанією «СКАТ-Трейд». Але Києво-Святошинське відділення «Київоблгазу» «безпідставно відмовляється відновлювати газопостачання на опалювальний сезон 2020–2021 року», хоча відповідну заявку було направлено ще 18 вересня 2020 року.

Цитата з документу: «Жодних зауважень до технічного стану системи газозабезпечення, оплати послуг, наявності відповідних договорів у ТОВ «МЛП-Чайка» з боку Києво-Святошинського відділення АТ «Київоблгаз» немає, про що свідчить обхідний лист про надання документів та узгодження з Кієво-Святошинським відділенням. Проте газопостачання не відновлено, незважаючи на суттєве зниження середньодобової температури повітря. Більше того, посадові особи Києво-Святошинського відділення АТ «Київоблгаз» в приватній розмові вимагали від нашого підприємства змінити постачальника природного газу на іншого та заявляли, що без цього газопостачання відновлено не буде. І така ситуація з відмовою АТ «Київоблгаз» повторюється щороку… Вважаємо такий тиск з боку АТ «Київоблгаз» зловживанням своїм монопольним становищем та правами, наданими оператору газорозподільної системи законодавством… Просимо вжити заходів щодо негайного припинення та недопущення в майбутньому дискримінаційних дій».

Скарги аналогічного змісту до НКРЕКП і Антимонопольного комітету України 17 листопада були спрямовані також компанією «СКАТ-Трейд», у якої «МЛП-Чайка» купує газ. А до вечора п’ятниці, 20 листопада, стало відомо, що «МЛП-Чайка» нарешті підключили до газопостачання.

Чарівний копняк

Що допомогло врегулювати проблему? Віталій Кащенко пов’язує позитивний результат зі своєю наполегливістю і готовністю діяти відкрито, а не ігнорувати очевидні зловживання з боку одного з гравців на ринку. «Ми вивели суперечку в публічне поле. Думаю, це єдине, що змусило «Київоблгаз» включити нам газ. І це великий прогрес, що публічністю вдалося зупинити шантаж. Але сотні компаній не готові йти на відкритий конфлікт, щоб відстоювати свої права, і по суті залишаються на гачку в облгазів», – зазначає співрозмовник.

Причому ситуація зі зловживаннями облгазів стосується не лише структур, бенефіціаром яких є Дмитро Фірташ. Ця проблема характерна для всього українського газового ринку, незалежно від регіону та власника: компанії, які обслуговують газорозподільчі мережі, всюди прагнуть нав’язати «свого» постачальника.

«Ми уникаємо працювати з будь-якими структурами на ринку, які нас шантажують і вдаються до насильницьких дій. Але припускаємо, що захочемо повернутися до постачальників, афільованих з «Київоблгазом» і РГК, якщо вони змінять своє ставлення і продемонструють готовність будувати партнерські відносини», – говорить Віталій Кащенко.

Адже монополіст може бути налаштований і на конструктивну співпрацю. За відгуками, які вдалося почути від різних трейдерів при підготовці цього матеріалу, НАК «Нафтогаз України», попри свій особливий ринковий статус, до своїх клієнтів «демонструє партнерське ставлення» і почасти може слугувати прикладом, коли «монополіст переступив через своє бажання бути гравцем, що домінує» і «здатен працювати на конкурентних засадах».

Монополія на монополію

Проблема зі зловживаннями облгазів вимагає системного підходу та політичної волі в рішеннях. Останній раз подібну спробу влада зробила 2018 року, коли генпрокурор Юрій Луценко в суді зажадав визнати недійсними договори господарського ведення газорозподільними мережами та стягнути з облгазів недоотриману вигоду у вигляді орендної плати за безкоштовне користування державним майном з 2012 року.

По суті йшлося про те, щоб отримати від Дмитра Фірташа фінансову компенсацію і скоротити його вплив у сегменті роздрібних постачань газу кінцевим споживачам, де йому належить більшість облгазів (контролює близько 75% ринку). Але позови Генпрокуратури були визнані неспроможними з юридичної точки зору та сприйняті галуззю як політична PR-кампанія.

Наразі все зводиться до того, що домінантному становищу облгазів може протистояти тільки НАК «Нафтогаз України» (контролює, зокрема, облгаз у м. Кропивницькому) – лише держхолдинг має достатньо ресурсів, щоби боротися з іншим гравцем, порівнянним за масштабом бізнесу.

Тому в короткостроковій перспективі більшість з опитаних трейдерів і комерційних споживачів налаштовані підтримувати НАК, який прагне зруйнувати монополію Дмитра Фірташа. Але також вони усвідомлюють, що, коли цю мету буде досягнуто, трейдерам доведеться боротися вже із самим «Нафтогазом», щоб він не опинився єдиним бенефіціаром на ринку.


Zakaz UA iHerb WW


ВІД OBLIVKIВІД LUCKYADS


Від Giraff


Від Smi.biz

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com