Більшість померлих від COVID-19 чоловіки. В середньому, на десять смертей від коронавірусу припадає четверо жінок і шестеро чоловіків. Однак, якщо дивитися на вікову категорію хворих, перекіс ще більш помітний: серед померлих значна кількість молодих чоловіків, найчастіше – без супутніх захворювань. «Голос Америки» звернулося до експертів-генетиків, щоб дізнатись причини.
Експерти вважають, що справа – в генетиці.
«Є два види білків, які потрібні коронавірусу, щоб проникнути до людської клітини, – розповів Бенджамін Ньюман, професор Техаського університету A & M в Тексаркані. – І схоже, що у людей у літньому віці, так само як і у чоловіків у цілому, ця комбінація білків зустрічається частіше. При цьому вивести вірус з їх організму набагато складніше».
Те, як коронавірус впливає на організм, залежить від рівня чоловічих статевих гормонів. Тобто чоловік, який займається спортом у розквіті сил може стати ідеальним кандидатом для розвитку серйозного випадку COVID-19.
«Вірус приваблює чоловічий статевий гормон – андроген. Цей гормон є і у жіночому організмі, він розвивається після 10 років. І рівно з цього віку, найчастіше, фіксують смерті дітей. Простіше кажучи, чим більше андрогену у людини, тим більш уразливі клітини її організму до коронавірусу», – розповів генетик з медичної школи Альперта при Браунівському університеті Карлос Вамбьер.
За даними статті, опублікованої у журналі Science Alert, жінок захищає гормон естроген: причому не лише від коронавірусу, але і від низки інших захворювань, включно з серцево-судинними.
Автор статті, професор Університету Ла-Троб (Австралія) Дженні Грейвс впевнена, що так відбувається не випадково.
«Особливості організму чоловіків і жінок є наслідком їх багатовікових поведінкових особливостей, – міркує Грейвс. – Це стосується не тільки людей, а також приматів, мишей, ссавців. Самці беруть на себе ризик, вони – першовідкривачі. За рахунок цього вони успішні в виборі самок, і відтворенні потомства. У самках ж природою закладена роль вирощування потомства».
На думку вчених, ці природні особливості організму привели до того, що реакція імунної системи на захворювання відрізняється у чоловіків і жінок. Природа зробила чоловічий організм більш вразливим до хвороб в розрахунку на те, що жінкам необхідно виношувати потомство, вважає Грейвс.
«Чоловіки набагато більше, ніж жінки, схильні до низки інфекційних захворювань, таких, як атипова пневмонія, важкий гострий респіраторний синдром. Теж стосувалося і епідемії іспанки – чоловіки постраждали від неї сильніше, – розповідає Грейвс. – І що дуже важливо, чоловіки і жінки по-різному реагують на способи лікування. Біологічно жінки дуже сильно відрізняються від чоловіків. І на це необхідно зважувати».
Однозначної відповіді на питання – чи треба застосовувати різну терапію для чоловіків і жінок при виявленні COVID-19 – поки немає. Однак вчені сподіваються знайти відповіді в процесі дослідження природи коронавірусу.