Куранти і будинок з качками: На яких історичних будівлях Дніпра відновлять годинники – Дніро News

Куранти і будинок з качками: На яких історичних будівлях Дніпра відновлять годинники

Куранти і будинок з качками: На яких іст…

У Дніпрі під час сесії міськради 28 липня депутати затвердили “Програму відновлення годинників у місті Дніпрі на 2021 рік”. В рамках програми планується відновити три годинники на фасадах історичних будівель міста, а також один годинник, який був встановлений за радянських часів на перетині проспекту Яворницького і вул. Січових стрільців (тоді –проспекту Карла Маркса і вул. Артема). Цей годинник завжди був візитівкою міста.

Найстаріший годинник Дніпра

В останні роки у Дніпрі почали приділяти увагу поверненню історичної ідентичності міста. Це і створення Музею історії Дніпра, і інвентаризація старовинних будівель з метою взяття їх під охорону, і встановлення охоронних табличок на цих будівлях. Тож відновлення годинників можна сприймати як наступний етап цього процесу.

Відновлення годинників обійдеться міському бюджету у 2,5 млн грн. Результатом має стати покращення естетичного вигляду будівель міста та відновлення їхньої автентичності.

Як розповів Depo.Дніпро відомий історик, культуролог і краєзнавець з Дніпра Максим Кавун, у місті не збереглися годинники катеринославських часів.

“У місті є годинники на храмах, але там вони відновлені. Найстаріші годинник – на гранд-готелі “Україна”. Це 1953 рік. Його до революції в Будинку Хреннікова не було, а коли відновлювали будівлю, в цю вежу впаяли годинник. Архітектор  – Володимир Зуєв. Годинник працює і сьогодні”, – розповів краєзнавець.

Годинник на готелі "Україна" Дніпро

Найвідоміша будівля Дніпра

Першим історичним об’єктом, на фасаді якого відновлять годинниковий механізм, стане будинок по проспекту Яворницького, 47, де колись була міська управа. Будівля розташована навпроти сучасної обласної прокуратури поруч із Катеринославським бульваром. Відновлення годинника, як зазначається у програмі, тут обійдеться у 650 тис. грн.

Зведений будинок управи був у період 1901-1903 років за проектом міського архітектора Дмитра Скоробогатова. Новому поколінню дніпрян цей будинок відомий як коледж культури та мистецтв.  У 1912 році на будівлі було встановлено електричний годинник з музикою. Годинник Міської думи мав нестандартну форму циферблату – квадратну, замість римських цифр на ньому були арабські цифри, що було не властиво годинникам міста тих часів. 

Мська Дума Катеринослава

“Сьогодні на будівлі колишньої Міської Думи Катеринослава годинник не дореволюційний, а радянський. Уже після війни, в 1960-ті роки, він з’явився на фасаді і називався “Годинник миру”. Він показував час в більш ніж 30 містах Радянського Союзу, – розповів Кавун. – Там унікальний циферблат з назвами міст – Москва, Магадан, Кишинів і так далі. Колись цей годинник відбивав мелодію – це були наші куранти. Але вони вже багато років мовчать. Ідея відновити їх мені дуже подобається. Я вважаю, що ця будівля культова для міста, вона є пам’яткою архітектури національного значення”.

Сучасний вигляд колишньої міської думи у Дніпрі

Будинок в стилі модерн для любителів полювання

Ще одна адреса, за якою встановлять годинник, – Старокозацька (колишня Комсомольська), 33. Щоправда, там годинниковий механізм з’явився вже у новітній історії – у 2000-х, проте саму будівлю називають шедевром модерну. Збудована вона була у 1914-1915 роках за проектом архітектора Філя. Будівля перебуває у відмінному стані, оскільки там була проведена реконструкція. На охоронній табличці на будівлі значиться, що це прибутковий будинок, проте історія будинку досить цікава.

“Це один з кращих зразків модерну в нашому місті. Там розташовувалося Катеринославське товариство любителів полювання. Вони захотіли на фасаді будівлі розмістити декор, що відображає їхній характер. Власники самі визначали декор, і вони наполягли, щоб на барельєфі на другому поверсі були зображені качки – мертві і живі. Як символ полювання. Одні качки летять, а інші –  дичина. У нас в місті лише кілька будівель, на яких є птахи. В основному, у нас леви і таке інше. І це єдина будівля в місті з качками”, – зазначив Кавун.

будинок з качками Дніпро

За його словами, годинник на будинку з’явився не одразу.

“Що стосується годинника, то за канонами модерну він передбачався, і під нього було виділено місце – кругле вікно, проте він так і не з’явився. Але в даний час новий власник будівлі відреставрував будівлю, і там є годинник”, – уточнив історик.

Оновлення годинника на цій будівлі коштуватиме 625 тис. грн.

вул. Старокозацька, 33 у Дніпрі

Гімназія і рабфак

Ще одним історичним будинком, на який повернуть годинник, стане будівля на проспекті Яворницького, 102 – за кілька кварталів від центрального залізничного вокзалу. Тут спочатку була гімназія Фавицького, а вже за радянських часів функціонував рабфак Металургійного інституту (1930-1931 роки). Там викладав відомий український письменник Василь Чапленко. Сьогодні будинок використовується з комерційною метою.

“Ця будівля цікава тим, що її будував відомий катеринославський архітектор Дітріх Тіссен. У цієї будівлі великі освітні традиції. Але, чесно кажучи, я не пригадую, щоб годинник на фасаді будівлі грав значущу роль”, – зазначив Кавун

Слід зазначити, що навіть на старих фотографіях не видно, чи на фасаді був годинник. Але є дані, що він там таки був – на рівні другого поверху. Серед втрачених елементів цього будинку – і архітектурні особливості першого поверху.

проспект Яворницького, 102 у Дніпрі у 1900-ті роки

Тож буде цікаво подивитися, як виглядатиме годинник, який обійдеться у 550 тис. грн, на цьому фасаді.

Легендарний “градусник”

Як не дивно, найдорожче, 675 тис. грн, коштуватиме виготовлення і монтаж наземного годинника на перехресті проспекту Яворницького і вул. Січових стрільців. Хоча в народі його називали не годинником, а “градусником”, оскільки прибор показував і температуру повітря, а також поточну дату. Люди, які їхали проспектом на громадському транспорті, завжди могли подивитися актуальну інформацію. Працював цей годинник майже 35 років.

легендарний градусник у Дніпрі

“Градусник” був встановлений у 1976 році до 200-річного ювілея Дніпропетровська. Там був годинник, флюгер з цифрою “200” і градусник. Але в 2010 році саму цю вежу знесли. Жителі міста знали це місце і часто говорили “біля градусника”. Незрозумло, навіщо його демотували. Відновити це місце проблематично. Але локація гарна з туристичної точки зору”, – розповів Кавун.

Перехрестя вулиці Січових стрільців і проспекта Яворницького у Дніпрі

Спроби відновити цей об’єкт вже були, але успіхом не увінчалися. На даний час там є годинник із сучасним гербом міста, але він не може вважатися культовою спорудою для міста. Тож мешканцям міста доведеться трохи почекати і подивитися, як виглядатиме новий годинник.

У матеріалі використані фото з сайту oldcity.dp.ua.

 

Будьте постійно у курсі подій – підписуйтесь на канал «Дніро News» у Google новини та Facebook.ВІД MY.UA


ВІД LUCKYADS


ВІД OBLIVKI


Від Smi.biz

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com