Екологічна пастка для українських виробників - Дніро News

Екологічна пастка для українських виробників

У Євросоюзі йде зміна пріоритетів, пов’язаних з цифровизацією та екологізацією економіки. І це змушує ЄС швидше адаптувати свої нові плани в міжнародні угоди. Нагадаємо: ще у 2019 році Європейська комісія представила перелік ініціатив, спрямованих на боротьбу зі змінами клімату й захист навколишнього середовища. Цей пакет називається «Європейський зелений курс» (Green Deal), він повинен скоротити викиди парникових газів в ЄС на 50% протягом наступного десятиліття, а також перетворити Європу в перший у світі вуглецево-нейтральний континент.

В рамках «зелених» ініціатив, наприклад, планують до 2040 року закрити всі шахти в Польщі, зупинити роботу «брудних» ТЕЦ тощо. Також Європа буде боротися з «брудними» товарами. Обговорюється введення податку на так званий карбоновий слід в тій чи іншій продукції (прикордонний вуглецевий збір).

Розмір податку буде розраховуватися за певною методикою, яка ще не затверджена. Чи стануть враховувати технології виробництва, споживання енергоресурсів і їх джерела, тобто прямої та непрямої шкоди для навколишнього середовища. Але вже відразу можна сказати, що по повній будуть платити наші металурги, виробництва яких, м’яко кажучи, не дуже сучасне, нафтохим (зокрема, виробники полімерів), тваринники (коштом високого споживання електроенергії, яка у нас виробляється на різних ТЕС).

За даними міжнародної компанії Boston Consulting Group (BCG) прикордонний вуглецевий збір з імпорту в ЄС складе близько 30 доларів за тонну викидів діоксиду вуглецю (CO2). І це, як прогнозують дослідники, може привести до зниження сумарного прибутку іноземних виробників, що поставляють свою продукцію в Євросоюз, приблизно на 20%.

Для металургів все може виявитися ще гірше: вони ризикують втратити до 40% прибутку. Але для наших металургів є загроза не просто втрати частини прибутку, а й взагалі покинути європейський ринок.

Для наших експортерів таке мито може виявитися на рівні загороджувального, тому буде дуже складно витримувати конкуренцію з турецькими й індійськими металургами, у яких технології чистіші, відповідно, і податок для них буде нижче.

У такій ситуації, навіть якщо наша влада виторгує вищі квоти на безмитне постачання в ЄС, багатьом експортерам це вже не допоможе. Адже вуглецевий збір все одно доведеться платити, і він може зробити українську продукцію автоматично непрохідною в Європу за ціною.

Як варіант мінімізації нової загрози експерти називають заходи з модернізації виробництва та енергетики. Але для цього потрібні величезні інвестиції, і чи будуть їх вкладати приватні власники, поки неясно. У держави ж зайві гроші навряд чи знайдуться.ВІД OBLIVKIВІД LUCKYADS


Від Giraff


Від Banganet


Від Smi.biz

Мы в соц. сетях

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com